Knižní wishlist: Co mne upoutalo v knihách Dobrovský a s čím jsem rovnou odšupajdila domů
Cestou z pracovní schůzky jsem zaběhla do knihkupectví Dobrovský. Hrozně ráda okukuju knížky a plánuju, co bych si tak ještě chtěla přečíst. S těmi od Ježíška jsem pravda ještě moc nepohnula, ale kdyby mě náhodou zachvátila čtecí agónie a zchroupala jsem je všecky naráz, je lepší mít wishlist v zásobičce. :)
Když se tak na ten seznam koukám, mám nějaké válečné období. :)) Volba knih je pro mne otázkou nálady v určitém životním úseku a musím přiznat, že erotické romány u mne zkončily knihou 50 odstínů šedi. Hrozná literární nuda. :P Nastoupily romány "etnické", kdybych to měla nějak nazvat, ideálně pravdivé životní příběhy, do kterých se promítá i daná kultura a politika národa. A do toho se mi teď mísí zájem o vojenskou / válečnou literaturu, ideálně opět s reálnými prvky, tedy ne jen založený na fiktivním vyprávění. No, ale ať se tu příliš nerozpovídám a ještě vás neznudím.. :)) pojďme k wishlistu.
Jako první na obrázku vidíte Kafe a cigárko. Kniha, kterou do wishlistu neřadím, ale které jsem si jako blogerka samozřejmě musela všimnout. Kterou z nás by nepotěšilo "vyjít knižně" - což se momentálně daří Marušce Doležalové. Gratuluju! :)
Další dvě knihy spojuje velikost a nezlomnost lidského ducha. Co mně osobně fascinuje, je fakt, jak někteří lidé dokázali být silní a vytrvalí, v tak těžkých životních situacích. Podobné čtení ve mně buduje určitou pokoru, že doba ve které žiju vlastně není až tak zlá a moje problémy jsou malicherné. A to může být inspirativní, motivujíci i poučné.
Útěky z pekla
Dějem nabitá mozaika šesti unikátních válečných příběhů, které spojuje drama úspěšného útěku z pekla. Dvěma mladým slovenským vězňům se podařilo uniknout z Osvětimi, aby svobodnému světu podali očité svědectví o vyvražďování statisíců Židů. Podobnou zprávou přispěl i muž, který přežil vzpouru ve vyhlazovacím táboře Treblinka a následný útěk napříč Evropou. Jiní utíkali z německého zajateckého tábora podzemní šachtou, tajně kopanou po celé týdny, aby se mohli vrátit ke svýmbojovým jednotkám ve Velké Británii. A byli další…
Nezlomený
Americký letec Louis Zamperini, hrdina knihy Nezlomený, je příkladem nezdolnosti lidského ducha, člověka, který dokáže překonat sám sebe a zajít až za hranici lidských možností. Románová biografie zahrnuje skutečný kus válečné historie, ale rozhodně nečekejte žádná suchopárná fakta – kniha se čte jako dobrodružný román. Hillenbrandová předkládá fakta nanejvýš poutavým způsobem, podařilo se jí tak napsat nádherný příběh, který upoutá čtenáře napříč širokým spektrem.
A poslední knížka je spíš detektivka, ale líbilo se mi, do jakého je zasazena prostředí. (Mediální svět a novinařina)
Nulté číslo
V Nultém čísle se vrací Ecovo oblíbené prostředí redakce. Ztroskotaný nájemný spisovatel připravuje nulté číslo bulvárního plátku Zítřek, jehož cílem je spíš vydírat než informovat. Zaplete se přitom do šíleného příběhu, v němž hraje roli mrtvola lži-Mussoliniho, vražda papeže Jana Pavla I., Rudé brigády, CIA, mafie a houfy spiklenců. Eco vykresluje temná zákoutí jiného Milána, než jaký znají turisté; zde se v temných uličkách vraždí a neopravené pozůstatky bombardování mezi ruinami římských památek navozují obskurní představy. Příběh z roku 1992, v němž splývá historie s paranoiou, má kořeny v druhé světové válce a jeho výhonky zasahují až do naší doby, jejíž manipulace a falzifikace veřejného mínění předjímá.
Tak. A na konec - s čím jsem odšupajdila domů? Bikram Jóga, kniha přímo od zakladatele sestavy. Jelikož jsem ji začala chodit i cvičit, zajímají mne podklady a zákonitosti. :)) Ale o mém pocení zas v nějakém příštím článku. :D Zatím mi povězte..
Které knihy jsou na vašem seznamu přání? Hoďte do komentáře! :)
Jana ❤