Před pár dny jsem vám na sociálních sítích psala, že jsem se konečně vypravila na dlouho plánované vyšetření zraku. Už nějaký ten pátek (fajn, už několik let, ať jsme přesní) mám od optometra informaci, že by bylo velmi vhodné navštívit očního lékaře a absolvovat podrobnější prohlídku. Musím přiznat, že mi v mé nerozhodnosti (a odkládání) velmi pomohla brněnská oční klinika NeoVize, která přišla s nabídkou spolupráce a zrakového vyšetření, včetně následného řešení problémů.
"Tak jo, problémů by bylo..." :) Nabídku jsem samozřejmě uvítala s nadšením, protože mi vyloženě vytrhla trn z paty. Domluva, termín vyšetření i vyšetření samotné proběhlo krásně svižně a tak už mám v tuto chvíli to nejdůležitější za sebou. No a zatím co čekám na nové brýle, (krásné brýle kráásnééé!!!) říkala jsem si, že by se hodil článek k tématu. Protože to, že máme o sebe pečovat, je nám jasné, ale péči o svůj zrak často vůbec neřešíme, nebo (jako já) odkládáme.
Kdy je ten správný čas navštívit očního lékaře a absolvovat vyšetření zraku?
Světe div se, (já jsem se teda divila :)) k očnímu lékaři není záhodno se vypravovati až v momentě, kdy máte pocit, že jste napůl slepí. :) I vyšetření očí se má provést jednou za čas preventivně, stejně jak jsme zvyklí u dalších, preventivních prohlídek. První a druhé by měl člověk absolvovat v dětském věku, další v období zhruba třiceti let a pokud je vám kolem čtyřiceti, pak je další správný moment se objednat. Po čtyřicítce už totiž bývá znatelná únava čočky, ostření je náročnější, únavnější a pro řadu lidí jsou brýle (na čtení) jen otázkou času. Preventivní vyšetření je vhodné absolvovat po třicítce každé 3 roky, po čtyřicíctce každé 2.
Neměla bych to zvládnout ještě chvíli bez brýlí?
V případě, že absolvujete vyšetření a dostane se vám doporučení nosit alespoň slabší dioptrie, nabízí se zásadní otázka: "A není to zbytečný?" :)) Já si ji tedy položila. Přeci jen, když něco nevidím hned tak si popojdu blíž, nebo se trošku víc "za-soustředím" na bod, a co nevidím - mě zjevně netrápí. Takže jsem se hned ptala, jestli není lepší si oči "trénovat" a ne jim zbytečně usnadňovat práci brýlemi. Dostalo se mi překvapivé odpovědi, že to celé funguje ještě malinko jinak.
Oko je sval, jehož vyčerpání se může projevovat zhoršeným viděním. Se zvyšujícím se věkem se (bohužel) pojí zrakové problémy, a to i u lidí, kteří nikdy brýle nenosili. V závislosti na subjektivním stavu zraku se "opotřebení zmíněného orgánu" projevuje u každého jindy. Nicméně, mluvíme o opotřebení a únavě, které se skutečně nedají "přetrénovat" nebo změnit silou vůle. Co naopak může pomoci, je nezatěžovat oko nad jeho možnosti a podpořit zrak případnými dioptriemi, což ve výsledku oku usnadní vlastní práci a působí i jako lehká prevence proti dalšímu zhoršování zraku. Ten už sice lepší nebude, ale nemusí se alespoň horšit tak dramaticky.
Když už brýle obtěžují
No dobře, ti co nosí brýle už nějakých pár let nebo od dětství, se mi asi v tuto chvíli smějou. Život s brýlemi je samozřejmě úplně o něčem jiném, pokud je z vás napůl slepec, jakmile je sundáte z nosu. Je rozdíl nosit brýle jako podpůrnou pomůcku, nebo jako předmět na kterém jste závislí. Velký pocit svobody jistě dopřejí kontaktní čočky, nicméně i jejich užívání (přesněji: nesprávné užívání) se pojí z řadou rizik, které ve výsledku mohou oko spíše poškodit. Právě pro tyto "oční pacienty" je tu nová naděje na nezávislost:
Laserová operace
Laserová operace může mít výsledky podobné zázraku zejména pro pacienty, kteří už citelně trpí vážnějšími problémy s viděním. Implantace čoček, laserová korekce zraku, odstranění šedého zákalu a řada dalších zákroků, které poskytují profesionálové v oboru právě na klinice NeoVize, může člověku výrazně zlepšit efektivitu života.
Samozřejmě, pokud se člověk chystá k podobnému kroku, je velmi důležité si dobře vybrat, jak kliniku tak očního specialistu. Osobně jsem podobným rozhodováním (díkybohu) nemusela procházet, ale čemu bych určitě dopřála pozornosti jsou reálné recenze. Na NeoVizi je mi velmi sympatická transparentnost a právě řada pozitivních recenzí od reálných pacientů, z nichž řadu najdete například na lekari-online.cz.
Já jsem zatím u slabších, "úlevových brýlí". Zvládla jsem "zabít dvě mouchy jednou ranou" a hned po vyšetření zraku jsem se stavila o patro níž v optice Optovize. Další skvělou zkušeností bylo jednání právě se slečnou na optice, která mi věnovala veškerou péči a trpělivost, potřebnou k tomu, abych se po hodině rozhodla pro jedny obroučky. Fotky mých nových "brejliček" ještě určitě ukážu na sociálních sítích.
1 comment