V dnešním článku se dozvíš:
- Jak vnímám proces truchlení,
- kde vidím nedostatky společnosti,
- jednu jedinou radu, která je správná,
- a tipy na užitečné články.
Jak přežít smrt a úspěšně projít obdobím truchlení
Smrt a hovory o ní, jsou v dnešní společnosti stále tabu. Možná proto, že se jí tolik bojíme a máme strach ze ztráty milovaných lidí, snažíme se existenci smrti popírat a vytěsňovat ji z vlastní mysli. Možná proto, se o ní s některými lidmi vůbec mluvit nedá. Jakkoliv, smrt je a bude součástí životů nás všech. Existuje spousta velmi dobrých a profesionálních článků, jak projít obdobím truchlení, nechci se tedy pokoušet psát další. Nejsem profesionál. Co můžu nabídnout je opět jen moje osobní zkušenost a vlastní pohled na věc.
Fáze truchlení
Existuje několik fází truchlení, které bývají pro většinu lidí společné, i když každý člověk prožívá tuto zkušenost velmi individuálně. Tyto fáze nemusí jít nutně popořádku, někdy splývá jedna s druhou, někdy se opakují v momentě, kdy už jsme nabyli pocitu, že je to za námi. Čas a rychlost, jakou projdeme jednotlivými fázemi, je rovněž velmi individuální. Osobně bych řekla, že se mi až po půl roce začíná dařit získat mírný odstup a náhled na věc. Odborně se traduje, že v případě, že proces hlubokého truchlení trvá déle než rok, je dobré vyhledat odbornou pomoc.
Pocit, že to nikdy neskončí
Pocit, že to utrpení nikdy neskončí, mám občas ještě dnes. Řekla bych, že ho silně ovlivňuje celkové nastavení společnosti, které klade vysoké nároky na výkon, úspěšnost i rychlost. "Život jde dál", oblíbená hláška a předpoklad, že ty bys měl(a) jít dál také. Tohle je ovšem hluboký omyl. Proces truchlení a vyrovnání se se ztrátou milované osoby je období, kdy se život zastaví a láskyplně počká, až ty samotná budeš připravena jít dál. Nedá se uspěchat, urychlit, vynutit, nedá se obejít, vyhnout se mu, nedá se zvládnout podle očekávání ostatních, dá se jím pouze projít. Vlastním tempem, s vlastními projevy smutku, s paletou emocí, která k tomu všemu patří.
Praxe a teorie
Tuhle teorii by společnost ještě zvládla, ale samotnou praxi, že truchlení trvá několik měsíců až let, není ochotná zkousnout. Tak se k truchlícím staví často velmi povrchně, odmítavě, se snahou radit jak ze všeho jednoduše ven. Možná je to tak i z důvodu strachu o sebe sama, aby nebyla příliš dlouho v kontaktu s něčím uptrpením. Co kdyby bylo nakažlivé?
Soucítím s tebou
Pokud procházíš procesem truchlení, ráda bych ti vyjádřila upřímnou, hlubokou soustrast. Soucítím s tebou. Vím, že je to těžké. Vím, že se ti někdy nechce žít, že chvíli nenávidíš celý svět, chvíli toho, co odešel/odešla, chvíli sebe sama. Vím, že pátráš po smyslu všeho a ptáš se "proč"? Rozumím tomu, že jsi ochromen/a zoufalstím, žalem a pocitem bezmoci vůči situaci, která je tvrdá, krutá, neměnná a definitivní. Snad ti může být útěchou, že procházíš obdobím, které je psychicky, fyzicky i duchovně jedním z nejnáročnějších v lidském životě a máš nárok cítit se tak, jak se cítíš.
Není jednoduché cesty
Bohužel, procesem truchlení se nedá projít jednoduchou cestou, takže ji možná ani nehledej. Jediná rada, která je podle mého správná, zní:
Nespěchej na sebe. Dovol si prožívat všechno, co cítíš, máš na to právo. Dělej cokoliv, co máš pocit, že pomáhá. Vykašli se na rady ostatních. Mluv o všem tak, jak potřebuješ. Najdi lidi, se kterými je to možné, nebo si najdi psychologa, který ti dá možnost se plně vyventilovat. Pokud je pro tebe celý přoces příliš drásající, neváhej vyhledat odbornou pomoc nebo psychiatra. Neboj se, má to svůj konec. Nevzdávej se.
Chytré články a další odkazy
Tak a teď ještě ty chytré články, kterým nemá cenu konkurovat, takže je rovnou sdílím:
Informace o truchlení
Jak lépe zvládat ztrátu
Praktické rady jak zvládnout truchlení
Pomoc mladým pozůstalým
Najdi pomoc
Novinky emailem
Chceš být mezi prvními, kdo se dozví o nejnovějších a nejlepších příspěvcích z blogu i sociálních sítí? Nech mi na sebe mailový kontakt a já ti dám vědět, až se něco šustne. :)
-
2 comments