Jak si zlepšit kondici a zbavit se stresu, aniž byste museli hnout prstem
Co planeta řeší Covid, pustila jsem se do hlubšího zkoumání svého psychicko-fyzična. :) Zatím co psychično (respektive duši, mysl a tak dál) zkoumám už možná roky, s naprostou upřímností (a klidem) přiznávám, že fyzično mě nikdy nijak hlouběji nelákalo. Jenže jak víme, jedno s druhým souvisí, takže byly podobné experimenty možná jen otázkou času. Začala jsem fyzioterapií, po které jsem se víc zaobírala přemýšlením o dýchání. Navázala jsem otužováním, se kterým dýchání souvisí. Narazila jsem na knížku Ledový muž, která mě opět posunula o kousek dál na mojí aktuální cestě. O tý knížce vám ještě rozhodně něco napíšu, protože se mi v ní hodně věcí líbilo, na druhou stranu bych s vámi ale chtěla i sdílet to, v čem se sní úplně nestotožňuju. Nicméně! Dýchání je ten zázrak, o kterým vám chci dneska říct.
Dech je život
Čistě pragmaticky, dech je život. Protože dech = kyslík a bez kyslíku umřeš. Čistě poeticky, v bibli se píše, že Bůh stvořil člověka a vdechl mu život. Nejspíš vlastním dechem. :) A člověk začal dýchat, tedy žít. No, ať už k tomu chceš přistupovat pragmaticky nebo poeticky, je jasný, že dýchání je základ.
Dech je zdraví
Při stresu nebo úzkosti se nám stahuje svalstvo v reakci bojuj nebo uteč, zužují se cévy, zhoršuje prokrvení a zkracuje dech, který je rychlejší a povrchnější. Pokud dlouhodobě čelíme stresu, úzkosti, nebo prostě jen špatně dýcháme, začínáme fyziologicky omezovat kapacitu našich plic. Nevyužíváme jejich potenciál a ony si na to zvykají. Zároveň se začnou stahovat mezižeberní svaly, možný je pokles hrudníku, což se následně začne projevovat i bolestmi zad. Lidský organismus je prostě fascinující laboratoř, ve které všechno se vším souvisí a jedno na druhé navazuje. Cesta ven? Stresu se asi úplně vyhnout nelze, ale je možné vědomě ovlivnit všechno, co nám způsobuje. Dýcháním. Dechovým cvičením se můžeme propracovávat k rozšíření kapacity plic, zlepšit okysličení i proudění krve, opět správně používat mezižeberní svaly a společně s lepším držením těla i snížit bolesti zad. To, jak člověk dýchá, se promítá do všech lékařských (a nejen lékařských) oborů. Správné dýchání trénuji vrcholoví sportovci, učí se v psychoterapii, poukazuje se na něj při fyzioterapii a tak dále. Když tedy víme, co všechno může způsobit správné dýchání, představme si, co všechno bychom mohli dokázat jen "správným dechem"?
Jak se zbavit stresu
Pokud je stres ve své konečné fázi v podstatě fyziologický proces, dá se od něj stejně fyziologicky vyčistit. Pravidelným, dechovým cvičením. Mně to dává logiku a tak jsem se pustila do dechového cvičení podle Wima Hofa. Jde v podstatě o hluboké nádechy a výdechy v uvolněné poloze, kterých provedeme 30 - 40, při posledním výdechu zadržíme dech, následně se znovu nadechneme, na pár vteřin zadržíme dech, hluboce vydechneme a jedeme další kolo. Jak to vypadá se můžete pozívat třeba ZDE. Provádí se celkem 3 až 4 kola, já to někdy ošulim na 2, jindy dám 4 a pokud je čas, tak si dám ještě pár minut v klidné relaxaci. No a píšu vám o tom samozřejmě hlavně proto, že mě to neskutečně zrestartuje, uklidní, pomáhá na různých rovinách a prostě z toho mám nějakej viditelnej přínos.
Meditace čáry máry?
Slovo meditace jsem dlouhou dobu neměla ráda. Evokovalo ve mně nějaký čáry máry čakry tralalí a tak podobně, a já jsem v těchto věcech prostě děsně pragmatickej tvor. Věřím tedy na nějaký duševní a duchovní svět, ve kterém platí jisté zákony, které se pak dál odráží na životě i zdraví člověka. Ale myslím si, že spousta, obrovská spousta těchto zákonů a moudrosti je ve své podstatě tak jednoduchá a obyčejná, až má tendenci unikat všem, kteří jsou zaměření na jejich hledání v různých filozofiích.
Nicméně, slovo meditace si často nahrazuji slovem relaxace. Je to pro mne schopnost se zklidnit, uklidnit vlastní dech, emoce a dostat "se" pod kontrolu. Věřím, že když se člověk dokáže zklidnit a mít se pod kontrolou, tedy vlastní myšlenky, pocity, tělo, pak je schopen mnohem líp zvládat svůj vlastní život, dokáže se oprostit od stresových faktorů, nějak se vnitřně naladit na "lepší vlnu" a to jsou podle mého důsledky správné meditace / relaxace, které mají příznívý dopad na naše duševní (a tím pádem i fyzické) zdraví.
Plusy dechového cvičení
Ať to zbytečně neokecávám... Prostě žeru ty dechový cvičení. :)) Asi díky samotnému Wimu Hofovi, který k tomu přistupuje úžasně jednoduchým, ne-filozofickým způsobem, který navíc podkládá vědeckými fakty. Třeba? - Hospodaření těla s kyslíkem, okysličení krve, zvyšování využití kapacity plic a z toho vyplývající zdravotní benefity. No a navíc se u toho člověk skvěle vyrelaxuje, uvolní, "vyčistí" od stresu a to všechno je znát i na náladě. Mně osobně to funguje mnohem líp, než víno a čokoláda - a to už je co říct! :)) Jaké konkrétní benefity na sobě vnímám po několika týdnech cvičení?
- Zlepšení fyzické kondice (díky praxi zlepšení hlubokého dýchání zmizela potřeba "lapat" po dechu při vyšší fyzické zátěži)
- Zlepšení duševní kondice (lepší nálada)
- Dokážu se zbavit stresu, napětí, úzkosti, starostí atp. (minimálně na pár minut až hodin, což je obrovský kus prostoru si odpočinout)
No a samozřejmě podporuju i otužováním, který samo o sobě doladí kompletní restart organismu. :D Nicméně, už samotné, "obyčejné dýchání" prováděné správně, nebo řízeně, umí udělat obrovské věci. A člověk u toho jen leží a nemusí hnout prstem. :D Není to mazec?
Takže pokud chcete začít dělat něco pro své zdraví a moc se nenadřít, můj tip je začít právě tady. Jednodušší už to být nemůže. :)
Další odkazy:
Stres a dýchání
Prokrvení mozku
Dech a fyzioterapie
1 comment