V dnešním článku se dozvíte,
jak rozhodně detox neprovádět, pokud si nechcete uškodit;
zda je skutečně nutné detoxikovat, a kdy je k tomu nejvhodnější doba;
jak začít a jakou formu si vybrat.
Co jsou to toxiny, jak nám škodí a jak začít s detoxem tak, abychom si neublížili?
V minulém článku jsem se pustila do tématu "Jarní detox". Tímto pojmem se nyní zaobírám trochu komplexněji a rozhodla jsem se, že si lehčí očistu organismu i vyzkouším. A vy se do toho můžete pustit se mnou. Pozvolna, v klidu a sebe-laskavě, každý tak, jak to cítí. Zatím mám pro vás další informace, které se mohou hodit než se rozhodnete začít s detoxem.
Může nám potravinový detox uškodit?
Ano. Jakákoliv forma očisty, detoxu a čehokoliv podobného, by se rozhodně neměla podobat hladovce. Nejen to. Celý proces bychom si měli umět užít. Mít dobrý pocit z kvalitních a zdravých potravin, odlehčených porcí, i správně nastavené délky detoxikace. Pokud by pro nás toto období mělo být utrpením, pak jsme zvolili špatný postup nebo formu, a výsledek nám může být spíš ke škodě.
Co jsou to toxiny a jak nám škodí?
V lidském těle se mohou vyskytovat dva typy toxinů. Chemické a bakteriální. Obojí vzniká trochu jiným způsobem a pokud se nahromadí ve vysokém množství, mohou způsobovat řadu onemocnění. Toxiny lze samozřejmě do organismu dostat i zvenčí. Kouřením, užíváním drog, léků a podobně. Následně negativně ovlivňují buněčné funkce a fyziologii buněk. Mezi nejznámější toxiny v potravinách patří zvýrazňovače chutí, herbicidy, pesticidy (chemicky ošetřovaná zelenina a ovoce), umělá sladidla a podobně.
Průběžná detoxikace je důležitější, než nárazové akce
Postatné je vědět, že lidský organismus je schopen očistit se od toxinů sám. Játra, ledviny, trávicí enzymy a další vnitřní orgány nebo jejich funkce, fungují jako katalyzátory. Samozřejmě, čím více vědomě těmto procesům pomáháme, tím déle nám naše "katalyzátory" vydrží zdravé a funkční. Velmi důležitou roli v detoxikaci má celkový, životní styl. Tělo se od toxinů čistí pravidelně, průběžně, a pokud tomu umíme stejně průběžně napomáhat, pak můžeme s klidným svědomím jednorázové detoxy pustit z hlavy. Pokud ale máte nějaké ty (nejen) stravovací nešvary, určitě neuškodí si čas od času nějakou detoxikační kůru dopřát. Často se doporučuje jarní období, pravdou ale je, že na období se rozhodně vázat nemusíte. Nemá to na nic hlubšího vliv.
Bylinky a potraviny vhodné k detoxikaci:
- voda s citronem,
- zelený čaj,
- zázvor,
- česnek,
- lesní plody a ovoce obecně,
- zelí
- červená řepa
- listová zelenina
- grep
- avokádo
- jalovec obecný
- kopřiva dvoudommá
- přeslička rolní,
- otropestřec mariánský
Vhodný výběr doplňků stravy
Výzva z minulého týdne pro ty, kteří se chtěli přidat, byla poradit se v lékarně nebo s lékařem a vybrat si vhodný doplněk stravy. Vycházet byste měli (nebo váš lékař) například z vlastního krevního obrazu, či potíží, které aktuálně řešíte. Je to jednodušší, než kupovat pět různých čajů a brát deset různých vitamínů. Řada potravinových doplňků má komplexní složení, které vám ve výsledku zjednoduší život.
Jak začít s detoxem
Hlavně v klidu a hlavně nenásilně. I dnes si dáme jeden malý úkoleček. Vlastně 3, ale budou velmi jednoduché. Jak
- Začít brát vámi zvolený doplněk stravy. Nezapomeňte dodržet kontraindikace a doporučené dávkování!
- Popřemýšlet nad vlastními stravovacími návyky a tím, co by se dalo lehce zlepšit.
- Začít ráno deckou odražené vody s pár kapkami citrónu. (Vypít!) :))
A to je vše. Opět velmi zvladatelný úkol, nemyslíte? Pokud se zúčastníte výzvy, nezapomeňte na síti označit vaše posty #detoxvyzvaprozeny s @jsemzena.eu, ať můžu mrknout jak se daří i vám. No a pokud jste se ještě nezapojili, směle do toho. Není třeba nás dohánět, ale i to půjde lehce. Postupně zkusíme také odlehčit jídelníčku, na den až tři (maximálně) a pak se pustíme do detoxikace myšlenek, vztahů, nebo třeba i detox v kosmetice. :)
Další informace:
https://www.wikiskripta.eu/w/Bakteri%C3%A1ln%C3%AD_toxiny
https://www.vitage.cz/blog/jak-na-jarne-detox/
1 comment