Jak poznat kvalitní přírodní kosmetiku a nenechat se napálit
Už nějakou dobu poctivě zkoumám složení přírodních produktů na tělo i pleť a postupně jsem se dopracovala i k přírodní dekorativní kosmetice. Zjistila jsem, že v limitech které jsem si nastavila, se dá velmi slušně vybrat z různých produktů na tělo i pleť (ať už jde o mytí, nebo krémy a tělová mléka), ovšem na skutečný kámen úrazu dochází, když přijde na líčení. Proč? Mrkneme na to blíž, ale vezmu to popořádku a postupně si řekneme, jak bezpečně poznat kvalitní, přírodní kosmetiku.
Co je to přírodní kosmetika?
Když se řekne přírodní kosmetika, všem je nám jasné, že půjde o přírodní výrobek bez chemie, že. Jenže ona to není až tak úplně pravda. V České republice neexistuje přesná definice přírodní kosmetiky a jejího složení. Za přírodní se tak může označovat téměř cokoli,co sice obsahuje některé přírodní látky, což ale nevylučuje, že je z procesu zpracování vyloučena chemie. V domění že kupujeme něco "zdravějšího", tak můžeme pořídit přírodní make-up, který má složení horší, než některé jiné make-upy, které o sobě jako o přírodních ani nemluví. Prostě složení je zásadní a je třeba ho kontrolovat - pokud si chcete být jisti.
Jak se vyznat ve složení
Když to vezmu hodně zjednodušeně, za nejnegativnější látky v kosmetice obsažené, se pokládají
- Parabeny: chemické konzervační látky. Konzervanty zabraňují výskytu plísní, zamezující kazivosti produktu a prodlužující trvanlivost. V kosmetice je poznáme podle označení E + číslo (E
- Sulfáty: chemická pěnidla a čistidla přidávaná do úklidových, mycích a kosmetických přípravků. Pěnivost ovšem sama o sobě nezaručuje vyšší schopnost čištění, jde spíše o pocit z použití. V kosmetice je najdeme pod označením Sulfate (většinou dvouslovné spojení, kdy první slovo označuje druh sulfátu), SLS nebo SLES.
- Silikony: látky zjemňující texturu, zpříjemňující pocit při nanášení, dodávající pocit hebkosti atp.). Ve složení je poznáme podle koncovek -cone, -cane, -xane.
- Ropné deriváty: Vazelína, minerální oleje a další složky, které poznáme především podle označení Vaseline, Petrolatum, Propylene Glycol, Paraffinum Liquidum a mineral oil. Tyto látky změkčují, zvlhčují a vytváří na pokožce "ochranný" film.
Důvodem, proč se tyto látky často označují jako škodlivé, jsou spekulace o vlivu na výskyt rakoviny, výskyt exémů, alergických reakcí, ucpávání pórů a zhoršení akné, atp. Je nutno podotknout, že tvrzení o rakovině zatím nebylo adekvátně prokázáno. Na druhou stranu, co je ověřeným faktem je, že například silikony a ropa "obalují" pokožku nebo vlas, vytváří neprodyšný film který nelze jen tak smýt, jehož důsledkem je právě ucpávání pórů, zanášení pleti nečistotami, zhoršení akné a ve výsledku zacuchávání a třepivost vlasů - při dlouhodobém používání. Neprodyšný film působí, že vlas (kůže) nedýchá a nemůže ani vstřebávat pozitivní živiny, které se jí můžeme snažit kosmetikou dodávat.
Nelze říci, že například vazelína je vyloženě škodlivá. Například při použití v krému na ruce předtím, než jdeme uklízet, slouží jako ochranná vrstva pokožky. Nicméně - denně si ji patlat na obličej v podobě make-upu, asi není úplně ideální.
Podobně je to se silikony. Zjemňují, dodávají pocit hebkosti, ale jejich přitomnost je úplně zbytečná, co se týká pozitivního přínosu pokožce.
Certifikáty
Zkoumání a pátrání se dá zjednodušit, pokud vybíráme certifikovanou kosmetiku. Jsou různé, kosmeticé certifikáty, které zajišťují že složení odpovídá kon krétní garanci, například nulovému obsahu zmíněných látek. I v tomto případě se však vyplatí mrknout na certifikát a jeho konkrétní obsah - co má vlastně v kosmetice certifikovat a zaručovat. Všeobecně platí, že označení BIO je kompletně přírodnímu složení nejblíže.
Příroda vesus chemie
Na druhou stranu, je nutno zmínit, že díky absenci chemie přírodní přípravky časo méně (nebo vůbec) pění, nevoní (nebo voní nevýrazně) odličování je na delší lokte, nebo (co se dekorativky týká) méně kryjí a na obličeji dlouho nevydrží. Každopádně i v těchto ohledech jde vývoj rychle kupředu a lze najít i takové produkty, které mají stený efekt jako ty chemické - ale jsou přírodní, bio nebo vegan - včetně certifikace.
Konkrétní ukázky bych vám ráda popsala příště, ve velké kosmetické recenzi produktů Alverde. Může být "levné" i kvalitní? Aneb - shit anebo hit? :D Dozvíte se příště, takže nezapomeňte sledovat, odebírat aaatakdáále. ;)
Jinak se těším na komentáře a názory, ať už ohledně kosmetiky, nebo jejího složení a vašich osobních preferencí!
J.
Z téhle strany jsem nepolíbena a vlastně nejvíc používám např. šampony podle určení, v mém případě na barvené. Nechala jsem si poradit a koupila od výrobce, kterého jsi recenzovala. Použila jsem ho jen jednou a rozdíl je patrný na první pokus, kromě toho božsky voní
Jéé tak to mám radost že ti ten šampón sednul. Snažím se fakt psát o věcech, který jsou opravdu dobrý. Tak třeba ti časem padne do oka i vkusu i něco dalšího :)